top of page

INTERVJUU: Kaido Koppel hetke elust ja olust


2019 aasta jalgpallihooaeg on alanud ja esimesed kaks lahingut on maha pidanud ka Jalgpallikool Tammeka esindusmeeskond. Kui esimesest mängust saavutati suurepärase spektaakli lõpetuseks raske viigipunkt Maardu Linnameeskonna vastu, siis teises, rahvasuus “Lõuna-Eesti derby” nime kandvas mõõduvõtus tehti kindlalt selg prügiseks Viljandi Tulevikul.


Sarnaselt- nelja punktiga kahest esimesest mängust alustas Tammeka ka hooaegadel 2016 ja 2017. Superstardi sai võistkond aga eelmisel hooajal, kui peale kahte esimest vooru oli punkte kogunenud kokku juba kuus. Küll aga on rekordiline selle aastane väravate saak. Kuue löödud väravaga kahest esimesest mängust ei ole Jalgpallikool Tammeka ründejõud varem hakkama saanud.


Peale kahte maha peetud lahingut on ka paras aeg pisut jalgpalli- ja muud juttu ajada meeskonna peatreeneri Kaido Koppeliga.

Alustame kaugemalt. Käisid enne hooaega külas endistel tammeklastele Uwe Erkenbrecheril ja Siim Tennol. Mida huvitavat tegid-nägid ja kuidas legendaarsel Uwel ja mitte vähem legendaarsel Siimul läheb?


Tänu Uwe kontaktidele sain jälgida, kuidas teevad tööd Wolfsburgi Bundesliga meeskond ja noorteakadeemia. Lisaks sellele vaatasin kõiki Lupo Martini (Uwe Erkenbrecheri ja Siim Tenno praegune meeskond) treeninguid ja koosolekuid.


Wolfsburgi esindusmeeskonna tegevustele oli loomulikult piiratud ligipääs. Sain ainult nende treeninguid vaadata. Wolfsburgi noorteakadeemias võisin aga ringi iikuda täiesti vabalt ja näha kõike mida soovisin. Lisaks treeningute jälgimisele sain suhelda akadeemias töötavate inimestega ja võisin üsna vabalt treeningkeskuse ruumides ringi vaadata.


Kuna olen tänapäeva jalgpalli metoodikatega üsna hästi kursis, siis minu jaoks seal midagi uut ei olnudki. Pigem sain kinnitust, et oleme Tammekas õigel teel. Treeningute ülesehitus, harjutused ja koormuste jaotamine tuginevad samadele loogikatele nagu Wolfsburgi esindusmeeskonnas ja noorteakadeemias. Julgeksin väita, et meie noortetöö Tammekas on isegi täpsemini organiseeritud.


Kui vestlesin pikemalt Wolfsburgi noorteakadeemia direktoriga, siis mu viimane küsimus talle oli, et mis on see, mida te väga hästi teete ja mis võiks teid teistest akadeemiatest eristada. Tema vastus oli väga aus: neil on rohkem rahalisi võimalusi ja tänu sellele saavad nad endale lubada parimaid treenereid ja tipptasemel taristut. Akadeemia treeningbaas oli jalgpallitreeneri jaoks tõesti nagu Disneyland.


Tammeka praegune esindusmeeskonna treener külas Tammeka endisel esindusmeeskonna treeneril Uwe Erkenbrecheril (vasakult esimene) ja mängijal Siim Tennol (vasakult teisel).


Uwe teeb endiselt oma tööd sama professionaalsuse ja põhjalikkusega. Näha oli, et ta nautis igapäevast protsessi. Kahjuks oli klubi tema tööle asumise hetkeks juba väga raskes seisus ja püsimajäämise võimalused pigem teoreetilised.


Siim Tennole ütleks kohe suured tänusõnad selle eest, et ta mind nädala jooksul oma kodus võõrustas. Siim on Saksamaal jalgpalli mängimisega rahul, sest mängud on tasavägised ja kõige huvitavam on ennast proovile panna tippklubide duublite vastu, kus tulevad väljakule tulevased Bundesliga mängumehed.


Hooajast. Paduoptimistid olid juba enne kahte esimest mängu omale harilikuga kuus punkti turniiritabelisse ära kirjutanud. Kas neli punkti on okei start? Kas Maardu mängis ise hästi või lõikasime ka ise kuskil näppu? Kas ja milliseid muutuseid tegite kahe mängu vahel?


Maardu oli tubli, aga see tuli sellest, et andsime neile liiga palju ruumi. Mängijad olid ennast esimeseks mänguks korralikult üles kütnud ja sellest tulenevalt olime mängu alguses platsil pisut närvilised. Lisaks andsin ma mängijatele üsna keerulised taktikalised ülesanded,

mis segas veel omakorda kaarte. Teisel poolajal tuli veel üks tagasilöök punase kaardi näol. Kõike eelnevat arvesse võttes said mängijad piisavalt hästi hakkama ja viigi väljavõitlemine on positiivne.


Viljandis tegime suures plaanis hea esituse. Mängijad alustasid hea tempoga ja kuna Viljandi ei olnud selleks seekord valmis, siis nad ei saanudki ennast käima ja tegid üsna kehva mängu. Parandamisruumi on veel küllaga, sest tegime teatud hetkedel suuri positsioonilisi eksimusi, mida Viljandi õnneks ära ei kasutanud, aga tippmeeskonnad poleks andestanud.


Kuidas oled rahul uute mängijate panusega trennides ja mängudes?


Albert Prosa liitumine on olnud kõige sujuvam, sest ta on paljudele varasemast tuttav ja kodulinn on tema jaoks tuttav. Ta saab kõigiga hästi läbi ja hoiab meeleolu üleval. Mänguline koostöö võtab veel aega, aga see on ka loogiline.


Frankline Okoye tundub olevat potensiaalikas mängumees, aga ta on veel väga toores. Paistab, et varasemalt ei ole nõudmised talle väga kõrged olnud. Teda tuleb alles treenima õpetada. Aga tegemist on toreda poisiga. Kuulab hea meelega ära, kui treeneritel midagi öelda on.


Kevin Aloega koostööst pole veel palju rääkida, sest olen teda näinud ainult kolmes trennis ja ühes mängus. Tõsisemast koostööst saab rääkida alates sellest hetkest, kui tema kohustused riigi ees lõppenud on.


Käimas on pikem koondisemängudest tingitud paus. Kuidas pausi täidate ja millega tegelete?


Kuna nädalavahetusel mängu ei ole, siis muutsime natuke treeningnädala koormusejaotust. Oluline on ka see, et vaba nädalavahetuse jooksul saavad mängijad pisut puhata enne tihedat mängudegraafikut.


Peale pausi läheb graafik kohe tihedaks. Ees ootavad tõehetked Flora, Paide ja Levadia vastu. Mis plaan on ja kuidas valmistute?


Loogika ütleb, et Levadia ja Flora vastu tuleb rohkem kaitsest lähtuvalt mängida. Kuna kolmest vastasest kahe vastu on võtmekohaks hea mäng kaitses, siis keskendume kahe nädala jooksul sellele. Kui mängud juba käima lähevad, siis saame ainult detaile muuta, sest mägude vahel on ainult paar päeva.


Fänne muutis murelikuks meie tugitala Reio Laabuse välja vahetamine Viljandi mängu esimesel poolajal. Kuidas Reio tervis on ja millised on prognoosid?


Reio Laabus käis järgmisel päeval esialgsetel uuringutel ja kahtlustatakse meniski vigastust. Selleks, et saada põlvest täpne pilt peab paistetus alla minema. Praegu on Reio jalg külmakompressiooni masina sees, et seda protsessi kiirendada ja reedel tehakse täpsem ülevaatus, et saada selgeks, kas kõik on korras või peab operatsioonile minema.


Ja lõpetuseks. Kuuldavasti olla sind nähtud vastavatud Eedeni keskuse Apollo kinos filmi ,,Tõde ja õigus'' vaatamas. Kuidas meeldis ja mis mõtteid tekitas?


Film oli hästi tehtud ja tegemist oli mõnusa vaatamisega. Eesti filmide aktsiad tõusid minu silmis kõvasti. Filmi lõpus hakkasin sellele mõtlema, et ühel teismelisele võib olla ikka väga raske seda raamatut lugeda. Noore inimese jaoks on tegemist üsna masendava looga. Peamiseks teemaks on töö rassimine ja see kuidas inimeste tervis sellele vastu ei pea.Mina olen tänaseks päevaks kolmekümnene ja võin vist ennast juba täiskasvanud meheks nimetada. Hakkan vaikselt seda mõistma, et kui praegu kõvasti tööd teha, siis võiks see kunagi minu ja mu järeltulijate jaoks kõik lihtsamaks teha ja et see võikski mu elu mõte olla. Aga ma ei taba ennast väga tihti elu mõtet otsimas. Pigem on eesmärgid ikka paari jalgpalli hooaja pikkused. Pole siis ime, et gümnasistid ei suuda ennast Andres Paasiga samastada ja nii võivad Tammsaare lood olla mõnevõrra raskesti loetavad. Aga film oli hea!373 views

Comments


bottom of page