Soovime näidata, et Tartus tehakse noortega head tööd ja siit tulevad head mängijad - Marti Pähn


Lisaks Tammeka esindusmeeskonnale kannab klubis äärmiselt tähtsat rolli U21 meeskond, mis peaks olema noortele mängumeetele otsustavaks hüppelauaks tippjalgpalli. Eelmise hooaja edukas minek kulmineerus duubelvõistkonnale pääsemisega Eesti tugevuselt teise liigasse ja seoses sellega on Tammeka koos Tallinna klubide Flora, Levadia ja Kaleviga üks neist, kes omab võistkonda mõlemal kõrgeimal Eesti liigatasemel.


Hetkel kui mängitud on 14 mängu, ollakse 16 punktiga liigas kuuendal kohal ja ees ootamas kohtumine Esiliigat domineeriva Legioniga. Istusime maha duubelmeeskonna peatreeneri Marti Pähniga, kes tutvustas meile duubelmeeskonna elu-olu, plaane ja pisut ka enda mõtteid.


Korraks eelmisesse hooaega: kas jõudmine teisele liigatasemele oli planeeritud või pigem oli tegemist meeldiva üllatuse ja eneseületamisega?


Ma ei usu, et jalgpallis saab midagi planeerida, aga vaadates meie võimeid ning hooaja kulgu, oli tegemist kindlasti sammuga mängulise stabiilsuse suunas. Kui vaadata fakte, siis meil algas teine järjestikune aasta Esiliiga B-s, kusjuures 2017 aasta hooaeg oli olnud pigem keeruline - olime võidelnud relegatsioonist pääsemise eest. Minu subjektiivne hinnang ütles, et esimesel hooajal näitasime tihti head mängupilti palliga ning selle poolest olid meil eeldused tõusmiseks olemas. Teadsime, et kui oma miinuseid järele aitame, suudame püsida võitluses tõusmise eest, kuid ka Esiliiga B-s jätkamine peale 2018 hooaega poleks olnud meie jaoks katastroof.


Olime kahe hooaja vahel säilitanud soovitud osa võistkonnast, kellest võtmemängijad teinud kindlasti ka arenguhüppe. Lisandusid mitmed 2001 ja 2002 sünniaastaga noormehed, kellel oli piisavalt kvaliteeti, et murda ennast juba esimesel hooajal täiskasvanute seas põhikoosseisu ning muuta meid paremaks.


Kohe hooaja algusest oli näha, et meie tase võimaldab mängida tõusmise eest. Küll oli aga eelmisel hooajal liigas veel võistkondi, kellel oli see kvaliteet olemas. Duublina oleme alati noor võistkond ning mängulise stabiilsuse probleem käib meiega mingil määral kaasas. Ka meil oli 2018 hooajal tagasilööke ning kaotasime punkte seal, kus poleks pidanud, aga kokkuvõttes suutsime konkurentidest olla pisut stabiilsemad ja ma usun, et see meid ka Esiliigasse tõstis.


Palju on võistkonnas toimunud muudatusi mängijate osas kahe hooaja vahel?


Ka sel hooajal on toimunud muutusi nagu duubelvõistkondades ikka. Hea meel on, et eelmisel hooajal palju võistkonda aidanud mängijad nagu Sten Reinkort ja Artur Uljanov on võidelnud endale välja mänguaja kõrgliigas. Samuti on mõned mängijad liikunud edasi ning tegelevad uute väljakutsetega. Loogilise arenguna on liitunud mitmed 2002 ning 2003 sünniaastaga eeldustega noored, kelle sulandumine ning kohanemine liigaga on läinud pigem valutult. Selle üle on eriti hea meel kuna tegelikult oleme ka kogu võistkonnana uues olukorras ning mängime kõrgemal tasemel.


Artur Uljanov (paremal) ja Sten Reinkort (vasakul) on kanda kinnitanud nii esindusmeeskonnas kui Eesti U21 rahvuskoondises.


Kuidas võrdleksid Esiliiga B-d ja Esiliigat just tempo osas?


Minu jaoks on praeguse Esiiiga ning mulluse Esiliiga B kõige suurem erinevus vajaliku taseme ja tempoga mängude hulgas. Kui läinud hooajal oli läbi hooaja meie jaoks arendavad mängud liiga esimese 4-5 meeskonnaga, siis alanud hooajal oleme seisus, kus peame punktide võitmiseks suutma mängida oma võimete tipus kõigi vastastega ning seega on Esiliiga meiesuguse noore võistkonna arengu jaoks kindlasti vajalik.


Kuidas senise hooajaga rahul olete?


Kui analüüsida käimasolevat hooaega, siis võistkonnana on meie stardipunkt väga sarnane üleelmisele hooajale. Oleme uues, tugevamas liigas meeskonnaga, kes on muutunud nooremaks. Hooaja algus on näidanud, et suudame oma potentsiaalilt siin liigas kindlasti mängida ning areneda. Küsimus on stabiilsuses, kogemustes ning sellega kaasnevates oskustes kallutada võrdsed mängud enda kasuks. Selles plaanis oleme hooaja esimeses pooles teinud kindlasti teatava arengu.


Oleks olnud naiivne arvata, et tuleme ja lööme jalaga kõik uksed lahti ning näitame vastastele vaid tagatulesid. Samas, siin liigas on teiste Premium liiga klubide duublite näol noori võistkondi veel ning kui vaadata meie saldot nendes mängudes, siis siin on kindlasti arenguruumi. Mulle iseenesest ei meeldi kaotada ning mängud Eesti tippnoortega on kindlasti see koht, kus soovime näidata, et Tartus tehakse noortega head tööd ja siit tulevad head mängijad. Usun, et viimased kuud on näidanud, et oleme uue olukorraga kohanemas ning suudame oma mängu järjest parandada.


Selle hooaja parim ja halvim esitus teie poolt?


Ma arvan, et halvim esitus meie poolt oli võõrsil mängitud esimene poolaeg Pärnu Vapruse vastu. See oli mäng, kus me ei suutnud vastase poolt pakutud väljakutsetega toime tulla, olime mänguliselt naiivsed ning vastane karistas selle ka kiiresti ära.


Vaimselt oli meeskonnana minu arvates parim esitus mäng võõrsil Flora duubli vastu, kes mängis antud kohtumist tavapärasega võrreldes kõvasti tugevdatud koosseisus, väljakul oli näiteks kolm Eesti A-koondises mänguaega teeninud mängijat. Väravateta viik võõrsil koosseisu vastu, mis on olnud meie vastastest senise hooaja kõige kvaliteetsem, tõstis kindlasti eneseusku.


Milline näeb välja koostöö esindusmeeskonna ja teie enda duubli U19 võistkonnaga?


Ma usun, et siin toimib meie koostöö Tammeka erinevate meeskondade vahel nagu suurtes klubides ikka. Vajadusel tulevad mängijad duublisse saama mänguaega ning samuti on ka teistpidist liiklust, kus siis liiguvad duubli mängijad ülesse, et tagada parim võimalik treeningkeskkond ning ka mängupäeva koosseis. Kuna liigade graafikud on tihedad, on kindlasti väljakutse, kuidas tagada noorte parim võimalik areng. See tähendab seda, et nad saaksid mängude kõrval ka parimad võimalikud treeningud ning samas ei saa alahinnata taastumise vajalikkust.


Kuidas olete Alar Trummi ja Ott Meeritsaga ära jaganud tööülesanded?


Kuna töötame Alariga nii Tammeka U21 kui ka U19 meeskondade juures, siis minul kui U21 peatreeneril on peamine rõhk duubli treeningtöö ettevalmistamisel ja vastupidi. Treeningud viime suures plaanis läbi koos. Oti kasutegur on suur mängijate koormuse jaotamisel ning seeläbi vigastuste ennetamisel. Siin on tema kogemused väga suured ning see on aidanud meil hoida meesteklassi tõusnud noored tervemana. Samuti on Oti teadmised ning kogemused suuresti abiks mängijate liikumise ja jalgpallialaste teadmiste ja oskuste arendamisel.


Oled ka ise aegade jooksul mängijana läbi mänginud kõik Eesti kõrgemad liigad ja ka noortekoondised. Mis on tehtavas töös, mängijates ja taktikas muutunud võrreldes selle ajaga, kui veel ise kõrgemal tasemel mängisid?


Ma arvan, et Eestis on toimunud loogiline ja positiivne areng. Mäng on muutunud kiiremaks ning esitab mängijatele rohkem nii füüsilisi kui vaimseid väljakutseid. Kindlasti on paranenud ka treenerite ja mängijate enda tase. Treenerina tahan uskuda, et areneme pidevalt, seega on paranenud treeningtöö läbimõeldus, kvaliteet.


Tammeka puhul ei saa kõrvale vaadata klubi kui tugisüsteemi arengust, millest on treeneritele kindlasti suur abi. Sealjuures peab aga ka meeles hoidma, et jalgpall on endiselt jalgpall ning põhimõtted, mis toovad edu, on universaalsed. Tuleb näha vaeva, tegeleda oma tugevuste ja nõrkuste arendamisega eesmärgiga lüüa ise ja mitte lasta endale lüüa väravat.

365 views