meerits_sepal
Ott Meerits: rõõmu teevad targad ja oma keha eest hoolt kandvad jalgpallurid

Miks tippjalgpallurid end rullivad? Mis rolli mängivad Premium liiga vutis kummilindid, teibid ja miks tehakse keset trenni võimlemisharjutusi? Tammeka meestel seisab aprillis ees suur koormus – seitse matši. Selle nimel, et meeste kehad tambile vastu peaksid, töötavad meeskonnas tunnustatud füsioterapeudid Margus Parts ja Ott Meerits. Täna viime lugeja just nende maailma.

“Ma lähtun meestest, kelle jaoks on jalgpall number üks,” selgitab Ott Meerits ja jälgib kevadisel Sepa kunstmurul käima läinud esindusmeeskonna trenni. “Kui sa tahad sellel alal tipu poole liikuda, peab sul olema täiendav tugi ka füsioteraapia näol, nagu see on Tammekas.”

TRENNI EEL

Tund aega varem hakkavad füsioterapeudid trenni saabuvaid mehi teipima. “Teipimine aitab liigest toestada, näiteks hüppeliigest. Hoida ja kaitsta. Seda on näiteks vaja, kui sportlasel on olnud selles piirkonnas korduvaid vigastusi,” kirjeldab Sepa füsioruumis tegutsev asjatundja.

Veel varem räägivad füsiod treeneritega läbi, et keda on trenni oodata ning mil määral peab mõni jalgpallur tegutsema individuaalkava alusel.

Aktivatsiooniharjutused
Kõrgliiga meeskonna füsioterapeut peab tundma meeskonna igat mängijat. Vahepeal töötatakse kollektiivselt, vahepeal lähenetakse individuaalselt.

“Meie töö kõige tähtsam ülesanne on, et vigastatuid ei tekiks,” osutab omal ajal ka ise esindusmeeskonnas pallinud Meerits. “Seda pole paraku võimalik sajaprotsendiliselt ellu viia. Seetõttu tuleb järgmiseks tegeleda viga saanud sportlaste taastumisega. Et nad tuleksid vigastusest välja võimalikult heas konditsioonis.”

Kui avalikkus mõistab vigastuste all eeskätt väljakul kokkupõrgetes saadud traumasid, siis tegelikult on paljud mängijate sooritusvõimet vähendavad probleemid seotud ülekoormusega ja individuaalsete kehaliste iseärasustega. Võtmesõna on võistlus- ja treeningkoormuste planeerimine ja neist taastumine.

“Me koolitame mängijaid,” selgitab Meerits veel ühte füsioterapeudi ülesannet. “Taastumine tähendab igapäevaselt ju mängudest ja treeningutest taastumist, seetõttu on väga oluline, et mängijad teaksid, kuidas seda teha, alustades toitumisest ja elustiilivalikutest,” ütleb füsio. “Suur ees seisev väljakutse ongi aprillkuu, lühikese perioodiga on palju mänge.”

RULLIMINE

Trenni alguses tuuakse väljaku äärde kirev palett abivahendeid: rullid, lindid, padjad, pallid.

“Rullimine aitab keha treeninguks valmis seada,” iseloomustab käima läinud tegevusi Ott Meerits. “Öeldakse, et rulli näol on tegemist vaese mehe massööriga. Aga noh, kas Eesti sport jõuabki üldse selleni, et keegi teine tegeleks sinuga asjades, millega saad ise hakkama,” muigab füsio. Tõele au andes kasutavad rulle samamoodi ka päris tipud.

Lisaks esindusvõistkondadele võimaldab klubi rulle kasutada ka järelkasvõistkondadel.

Neid samu massaazhirulle, mida kasutab ka esindusmeeskond, saab osta näiteks Tamme staadioni administraatorilauast.

KUMMILINDID

“Kummilindid on lihaste aktiveerimiseks. See on selleks, et sa saaksid trennis juba esimesi asju teha väga hea kvaliteediga,” kirjeldab Ott Meerits. “Kes on jõusaalis käinud, on võib-olla täheldanud, et teine ring on sama harjutust tehes tihtipeale lihtsam, kui esimene ring. Sama on ka lihasaktivatsiooni harjutustega. Lintide abil paned end enne trenni tegevusteks valmis.”

TASAKAALUPADI

Ott Meerits: “Tasakaalupadja harjutusi võid teha ka sileda maa peal, aga padjal on raskem. See on jälle lihaste aktiveerimiseks, hüppeliigeste ja põlve ümbritsevate lihaste jaoks. See aitab vahelduseks teistsugust stiimulit saada. Padi on asjakohane näiteks neile, kellel on olnud liigestega probleeme.”

FÜSIOTERAPEUT VIIB LÄBI KA TREENINGUID

Premium liiga tasemel planeerib treening- ja võistlustööd laiem tiim, kuhu kuuluvad ka füsioterapeudid. “Üldiste koormuste paika panemiseks on iga-nädalased koosolekud. Selleks, et oleks, kellega jalgpalli mängida, on vaja, et kõik oleksid terved,” osatab Meerits.

Füsiod võtavad juhendamise aeg-ajalt üle ka treeningutel. “Trenni-sisesed aktivatsiooniharjutused koolitavad mängijate närvisüsteemi. Nende puhul on oluline vaheldus,” selgitab Meerits. Nii tema kui Margus Parts panevad mehed aeg-ajalt rahvakeeli “võimlema”.

“Kõik mängijad, nii terved kui vigastatud, on saanud füsiotelt spordiala-spetsiifilise isikliku harjutusvara. Igaüks tunneb mingit hulka harjutusi. Aga nüüd nende trennisiseste harjutustega pakume võimalikult paljudele mängijatele uusi väljakutseid,” sõnab Meerits.

Seda selleks, et arendada jalgpalluri keha nii-öelda liikumisalast intelligentsust. “Mida laiem on su liigutuslik vundament, seda kõrgemale on võimalik ehitada tipp,” annab füsioterapeut valemi jalgpallitippudesse pürgijatele.

tmk_vs_viljandi
Võistlusmängus mõõdetakse nii trennides kui trenniväliselt tehtud individuaalset ja meeskondlikku tööd.

Eesti_lippSeega teevad iga Premium liiga matši ja iga avavile eel ning järel lisaks mängijatele ja treeneritele pidevalt tööd ka füsioterapeudid. Nende koostööst mängijatega sõltub, kas viimastel on võimalik oma unistuste teostamise nimel järjepidevalt tööd teha. Ehk oma potentsiaal realiseerida.

Tammeka füsioterapeutide tööpõld pole aga ainult Tammeka esindusmeeskond. Meestel on suur kogemustepagas: Ott Meerits on ühtlasi Eesti meeste jalgpallikoondise füsioterapeut, Margus Parts on sama ametit pidanud meeste käsipallikoondise juures. Meerits tegeleb lisaks erapraksisele ka Tammeka noortega ning Margus Parts on Tartu Arctic spordiklubi personaaltreener.