...
VANAD MEHED, UUS TRIBÜÜN: Tammeka noortetreener Ken Viidebaum ja esindusmeeskonna kunagine mängumootor Tarmo Linnumäe, kes pallisid Tammekas veel enne moodsa Tamme staadioni aega.

Esmaspäevaõhtune Tammeka ja Kalju kohtumine polnud erakordne mitte ainult Tamme tribüünile jõudnud selle hooaja rekordpubliku poolest. Esimest korda kümne aasta jooksul külastas Tammeka kodumängu Tartust pärit endine Eesti koondislane Tarmo Linnumäe. “Ma olin siin viimati, kui seal all olid kummiplaadid,” osutas möödunud kümnendil ka Tammeka eest mänginud vutimees muigelsui.

1971. aastal sündinud Tarmo Linnumäe lõpetas 1989. aastal Raatuse gümnaasiumi (toonane 3. keskkool) ja esindas 1990ndatel FC Florat ja Tallinna Sadamat. Tippklubides võitis poolkaitsjast tartlane kaks meistritiitlit, Eesti karika ja neli meistrivõistluste hõbemedalit. 1992-1996 mängis 29 kohtumist Eesti koondises. Harrastajana kuulus Linnumäe 2002-2003 Esiliigas pallinud Tartu Tammeka koosseisu ja oli noore meeskonna kogenuim mängumootor.

...
Kummiplaadi-Tamma. Sellist retro-rajakatet nagu neil 2004. aastast pärit ülesvõtetel, Eestis enam palju pole. Tartus veel näiteks Sepa staadionil.

POLNUD KÜMME AASTAT TAMMEL KÄINUD

Tarmo Linnumäe nendib, et Tamme staadion on tema sportlaseajast saati omajagu muutunud. “Ma olin siin viimati, kui seal all olid kummiplaadid,” osutas Linnumäe staadioni jooksuradadele, seistes uue, 2011. aastaks valminud tribüünihoone keskel. Kummiplaadid vahetati tänapäevase tartaani vastu kolm aastat varem.

LÄKS POOLAJAL VALESSE KOHTA

Tammeka treener Ken Viidebaum: “Tarmo tahtis nüüd Tammeka ja Kalju mängu vaheajal kunagisele meeskonnakaaslasele Kristjan Tiirikule õpetussõnu jagada ja läks selleks siis aegsasti õigesse kohta seisma. Ehk Tamma hosteli nurga juurde. Paraku ei teadnud ta, et riietusruumid ei asu enam aastaid seal majas…”

Oliver Konsa - fotol veel 19-aastane ja Tammekaga Esiliigas.
Oliver Konsa – fotol veel 19-aastane ja Tammekaga Esiliigas.

MILLINE OLI LINNUMÄE MÄNGIJANA?

Meenutab nüüdne noortetreener ja omaaegne meeskonnakaaslane Eduard Škunov: “Linnumäe oli nii küpse vana! Tal oli väga kõva jalgpalli-IQ ja mängijatarkus. Väga palju ei liikunud, aga kuidas ta luges mängusituatsioone… Mängis väga hästi ka õhupalle, 90% võitis, nii hästi ajastas. Hästi sulandus ka, sõbralik ja ei vingunud. Aga väga eriline oli ka see, et ta käis trennis ja mängudel kilekottidega! Ei olnud spordikotti, kilekott oli üle õla – ja nii ta tuli!”

KES OLID KÕIGE ANDEKAMAD?

Küsisime omal ajal Tammeka “esimese laine” talentidega koos mänginud Linnumäelt, kes olid tema mängijaperioodil sinivalgete andekaimad. “Toonastest kõige noorematest jäid talendi poolest meelde Oliver Konsa ja Rasmus Tomson. Kaks tüüpi. Kristjan Tiirik oli natukene vanem juba, aga ka super. Meelde jäi muidugi ka legendaarne treener Hillar Otto, kes jagas ülevalt rõdult instruktsioone.”

LINNUMÄE vs ZOLA

Eduard Škunovile meenub omakorda üks lugu, mida koondisekogemusega Linnumäe Tartus pajatada armastas. “Koondis mängis 1995 Itaaliaga. [Peatreener] Roman Ubakivi ütles: sina, Tarmo, võta Gianfranco Zola kinni! Ja sa kujuta ette — kui kiire Zola oli! Ma võtsingi tast kinni, särk rebenes, ei midagi… Ikka jooksis eest ära!”

x-06ccfd53-ea17-4b3c-aac3-b0ef62be3012
Linnumäe Itaalias (1995). Tagumises reas vasakult neljas. Mõned minutid hiljem tuleb Zola’d hakata taga ajama… FOTO: Õhtuleht

KIREVAID FAKTE: Punane kaart Tartu derbist ja trett Soome

  • 1994. Raatuse gümnaasiumi koolilehele antud intervjuus: “Minu arvates on ükskõik, kui palju [jalgpallurile] makstakse. Üle oma varju ikka ei hüppa.” … “Väga tore oleks Müncheni “Bayerni” treeneri käe all mängida.” … “[Vabal ajal] Niisama logelen, kuulan muusikat, lemmikbändideks on “Metallica”, “Guns ‘n Roses”, “Nirvana”; sõidan autoga.”
  • 2003. Kui Tammeka ja Merkuur veel Esiliigas pallisid, teenis Linnumäe Tartu derbis (1:3 Merkuurile) punase kaardi, olles meile teada olevalt üks kolmest jalgpallurist ja ainus tammeklane, kes sellega nelja derbiaasta jooksul hakkama sai.
  • Tampereen_Peli-Pojat-702006. Linnumäe tegi viimase treti suuremasse vutti, pallides koos kurikuulsa kollkiipri Sergei Ussoltseviga Soome Esiliigas, Tampere PP-70 ridades. Loo tegi humoorikaks, et Linnumäe Soome-seiklustele elati kaasa ka Soccernet.ee foorumis, kus mees isegi kasutajanime “lume” all selgitusi jagas. Karjäär ebakindlalt majandatud Tampere klubis lõppes juba samal suvel, Linnumäe võttis asja foorumis kokku: “Lõpetan siin, täitsa puzzle.”
  • 2014. Tammeka toonane asekapten Mikk Valtna: “Meil on tavaks vanemate meestega alati öelda nii, kui küsitakse, kes on puudu, siis vanemad mehed ütlevad alati mõne väga naljaka mehe, kes kunagi Tammekas on olnud. Näiteks Tarmo Linnumäe. Aga noored ei oska selle peale naerda. Aga Tomsoni ja Tiirikuga need ikka töötavad, need naeravad kõvasti, kui sellist asja öelda.”