Kaili Kriisa on noor füsioterapeut Tammeka naiskonna juures, kes tänavu kevadel lõpetab Tartu Tervisehoiu kõrgkoolis füsioteraapia eriala.
Kaili Kriisa on noor füsioterapeut Tammeka naiskonna juures, kes tänavu kevadel lõpetab Tartu Tervisehoiu kõrgkoolis füsioteraapia eriala.

Alates aprillikuust tegutseb Tammeka naiskonna juures Tartu Tervishoiu kõrgkoolis kolmandal kursusel õppiv füsioteraapiatudeng Kaili Kriisa, kes on oma südameasjaks võtnud mängijate vigastuste ennetamise. Lisaks on Kriisa abi oluline vigastatud mängijate taastusravi läbiviimisel.

“Mõte praktikat just Tammekas teha, tuli mul eelmisel kevadel ühelt kunagiselt kursusekaaslaselt, kellele praktika Tammeka juures väga meeldis,” rääkis Kaili. Naiskonna juures toimetab ta viimased kaks nädalat, enne seda oli ta abis esindusmeeskonna ja U21-tiimi treeningutel. Kriisa sõnul on ta praegu peamiselt tegelenud soojenduse (prep-actions) kavadega, treeningu järgsete jõuharjutustega ning jooksvate probleemide lahendamisega (liiges-lihasvalud) ning lisaks samuti individuaalteraapiatega.

Naiskonna peatreener Maiko Tamme ütles, et eraldi naiskonnaga tegelev füsioterapeut abistab tema tööd olulisel määral. “Minu kui peatreeneri töö juurde lisab see profssionaalsust – tean, et füsioterapeut teeb mulle ülevaate naiskonna mängijate hetkeseisust ja nõustab isiklikult mängijate tekkinud küsimusi seal, kus tarvis,” rääkis Tamme.

Noore füsioterapeuti sõnul on naiskonnaga tegeledes esikohal teadlikkuse tõstmine. Ta täpsustas, et ehkki ükski trauma ja õnnetus ei hüüa tulles, saab regulaarsete harjutustega tõsta oma sooritusvõimet ja vähendada vigastusriski. “Vigastust ennetada on alati palju lihtsam kui hiljem aeganõudva taastusraviga tegeleda ja seda tuletan ka naiskonnaga töötades mängijatele meelde,” rääkis Kriisa.

Kriisa sõnul on väga oluline, et sportlane oleks teadlik, kuidas ta lihased koormusele reageerivad, miks ja kuidas tuleb lihaseid venitada/rullida, milline on tema liigutuse soorituslik kvaliteet ning millised on tema nõrgad ja tugevad küljed. Oma töös on ta põhimõtteks võtnud, et tuleb püstitada endale eesmärk ja töötada selle nimel maksimaalselt. Tammeka naiskonnaga töötab Kriisa kuni maikuu keskpaigani.