LOE ESILIIGA VÕITMISE ARTIKLISEERIA 1. OSA | 2. OSA | 3. OSA

FOTOD: Ove Maidla/Postimees
Päev, mil Tammeka võitis Esiliiga. FOTOD: Ove Maidla/Postimees

Nüüd juba päeva võrra rohkem kui kümme aastat tagasi võitis Tartu JK Tammeka esindusmeeskond Esiliiga ning tõusis selle tulemusel Eesti kõrgeimasse ehk Meistriliigasse. Liigavõidu võtsid Tartu vutimehed kõige põnevamal moel, alistades kodus viimaste minutite väravast tabeliliidri Tallinna FC Levadia II tulemusega 3:2. Meenutamaks seda Tammeka ajaloo ühte kõige tähtsamat päeva, otsisime foto- ja videomaterjali ning puhusime juttu asjaosalistega. Siinkohal esimene lugu kahest.

2004-esiliiga-l6pp2004. aasta oktoobri alguses oli Tammeka Esiliigas veel üsna kindlalt alles kolmandal kohal, Levadia II ja Pärnu JK Tervise järel. Seejärel kaotasid pärnakad kodus Tammekale 1:3 ning tartlased alistasid hea hoo jätkudes 7:1 Tallinna Jalgpalliklubi ja 1:6 Tallinna Dünamo. Nii pandigi pall laupäeva, 30. oktoobri varasel pärastlõunal Tamme peaväljakul mängu teadmisega, et tartlased peavad veel kord oma võimsust näitama, samas kui neist kahe punkti kaugusel olevatele tallinlastele piisaks liigavõiduks juba viigist.

SUURE PREEMIA OOTEL

...
Tammeka mängijad ja treenerid (vasakul Hillar Otto, keskel Meelis Eelmäe ja paremal dr Toomas Karu) ning 2004. hooaja teisel poolel meeskonda registreeritute nimistu.

Tänapäeval Tammeka peatreenerina töötav Indrek Koser kuulus ajaloolises matšis algkooseisu kui väravavaht. “Ühtepidi selle mängu eel nii ärev ei olnud. Meile oli teada, et järgmisest aastast läheb liiga kümne meeskonna peale,” meenutab Koser viimast hooaega, mil Esi- ja Meistriliiga olid kaheksaliikmelised. “Me olime kõrgliigakoha juba enne mängu taganud (pühapäeval, 26. septembril võetud 2:1 koduvõiduga F.C.A Esteli üle – toim.).”

Samas meenutab tolle hooaja algul täisealiseks saanud vutimees, et klubi juhatus tähtsustas liigavõitu. “Oli teada, et liigavõidu puhul on kõikidele mängijatele ette nähtud päris arvestatavad preemiad. Seetõttu oli ärevust ikka sees.” Preemiad olid vanas rahas neljakohalised.

MÄNGU ALGUL

Mõned minutid enne avavilet. FOTO: Ove Maidla/Postimees

Soccernet.ee-s ilmunud ülevaate kohaselt kogunes staadionile hilissügisese napi plusskraadi tingimustes Esiliiga rekordiks saanud 400 pealtvaatajat. Tammeka eest sammusid rekordpubliku ette Indrek Koser (vv), Kristjan Tiirik (kapten), Siim Roops, Ragnar Tiideberg, Kait-Kaarel Vaino, Taavi Vellemaa, Ott Meerits, Mark Orav, Jaak Naaber, Rasmus Tomson, Oliver Konsa. Meeskonna ehk suurimaks staariks oli Konsa, kes oli 27 voorus löödud 25 väravaga Esiliiga top scorer.

VÕIT… VIIK… VÕIT… VIIK… VÕIT!!!

Võiduvärava löönud Jaak Naabrit embab Kristjan Tiirik. Rõõmus on ka Siim Roops. FOTO: Ove Maidla/Postimees

Esialgu läks kõik õigesti – Rasmus Tomson realiseeris Jaak Naabri eeltöö väravaks juba 14. minutil. Poolajale läksid tartlased liigaliidritena. Ent thriller alles algas – 52. minutil viigistas Vladimir Tšelnokov kauglöögist seisu. 74. minutil viis rünnakule tõusnud keskkaitsja (ehkki – endine ääreründaja) Siim Roops tartlased 2:1 ette. Seitse minutit hiljem viigistas Gert Nool aga seisu – ja jälle kauglöögist! “Kahest üks oli ka selline… Pool minu jama. Noh, et läks käe alt sisse,” meenutab Indrek Koser.

Puurivahi sõnul läksid tammeklased seejärel aga täispangale: “Viigiseisu jäädes ei kadunud usk, vaid võeti just hästi suuri riske. Suutsime tagasi lüüa ja see kolmas tuli täitsa mängu lõpul ja minu andmetel ka suluseisust! Aga õnneks seda äärekohtunik ei märganud.”

Silmaspeetav kolmas värav – Tammekale liigavõidu toonud värav – sündis 86. minutil. Soccernet.ee reportaaži kohaselt lükkas Jaak Naaber väravaaluses saginas (poolajal vahetusest sekkunud) Eduard ŠŠkunovi löögi võrku.

TRIUMFI JÄREL

Meeskonna peatreener Meelis Eelmäe ja treener Hillar Otto võtavad välja võidušampuse. FOTO: Ove Maidla/Postimees

Triumfi järel aplodeeriti publikule ja riietusruumis ootas mängumehi vahuvein. “Kõik olid kindlasti väga õnnelikud,” meenutab Tammeka nüüdne peatreener. “Tol aastal läksime pärast mängu kas Vildesse või Püssirohtu sööma ja… (samas ruumis olev Kristjan Tiirik pistab vahele: “Vildes käisime söömas, kui me võitsime teise liiga!”) Pidulik laud oli ja klubi juhatus käis ka võistkonda tänamas. Pärast seda liikusime ühiselt öölokaalidesse!”

Mis mõtted käisid Tartu meestel ajaloolise võidumängu järel peas ringi? “Eks järgmisele aastale mindi ses suhtes vastu natukene naiivselt, suurte ootustega. Arvati, et kohe esimesel aastal ollakse valmis suures mängus kaasa lööma,” mõtiskleb Koser liigavõidu tulemusel alanud Tammeka Meistriliiga ajastu üle. “Reaalsus oli, et nii lihtne see kanna kinnitamine polnud. Kindlasti olid kõik aga väga ootusärevil, sest enamiku jaoks oli ees oodanud kõrgliigakogemus esmakordne!”

30. oktoobril 2004 võitis Tammeka Esiliiga. Sinivalgete esimese matšini Meistri- ehk praeguse nimega Premium liigas jäi tollest päevast lugedes vaid pisut üle nelja kuu.

PROTOKOLL

Laupäev, 30. oktoober kell 14.00 Tartu Tamme staadion

JK Tammeka Tartu – FC Levadia II Tallinn 3:2 (1:0)

Peakohtunik: Ville Järvenpää (FIN)
Abikohtunikud: Sergei Kuzmitšev, Ülo Kikas
Väravad: 14. Tomson, 74. Roops, 86. Naaber – 52. Tšelnokov, 81. Nool
Hoiatused: 60. Orav – 16. Pari, 76. Rõtškov
Mängupaiga olud: Õhutemperatuur +3, tuuline ja kuiv ilm; väljak rahuldavas seisukorras.

JK Tammeka: Koser, Tiirik, Roops, Tiideberg, Vaino, Vellemaa (46. Škunov), Meerits, Orav (72. Teniste), Naaber, Tomson, Konsa.

FC Levadia II: Pisnõi, Pari, Prins, Veskimäe, Tammo, Rõtškov, Rõškevitš (65. Kuslap), Maksimov (76. Demutski), Nool, Tšelnokov, Gurtšioglujants (76. Priidel).

LOE VEEL TARTU JALGPALLI AJALOOST:

Kalle PaasESINDUSMEESKONDKLUBILOE ESILIIGA VÕITMISE ARTIKLISEERIA 1. OSA | 2. OSA | 3. OSA Nüüd juba päeva võrra rohkem kui kümme aastat tagasi võitis Tartu JK Tammeka esindusmeeskond Esiliiga ning tõusis selle tulemusel Eesti kõrgeimasse ehk Meistriliigasse. Liigavõidu võtsid Tartu vutimehed kõige põnevamal moel, alistades kodus viimaste minutite väravast tabeliliidri Tallinna FC Levadia II tulemusega 3:2....jktammeka.ee | jalgpallikooltammeka.ee | Meeste- naiste ja noortejalgpall Tartus ja Tartumaal