LOE ESILIIGA VÕITMISE ARTIKLISEERIA 1. OSA | 2. OSA | 3. OSA

tammevoit_01
Kui palju on muutunud? Kui vähe on muutunud? Selline oli Tamme staadion ja sellised olid seal askeldavad inimesed aastal 2004.

2004. aasta 30. oktoobril alistas Tartu JK Tammeka Tallinna FC Levadia II ning võitis ühepunktise eduga Eesti jalgpallimeistrivõistluste Esiliiga. Kui esimeses artiklis meenutasime me koos väravavaht Indrek Koseriga matši melu ja tõime avalikkuse ette vanu fotosid, siis nüüd vaatame, kuidas kajastati võitu meedias.

ESILIIGA VÕIDUST SÜNDIS ESIMENE TAGAKÜLG

Tammeka liigavõit ei vallutanud kohaliku ajalehe Tartu Postimees esikaant, vaid hoopis tagakülje (üleval). Ajakirjanik Martin Šmutov meenutab, et 1. novembri lehes ilmunud lugu sündis läbi mõningase vastuseisu, sest tagaküljel ilmusid tavaliselt teist sorti lood. “See idee oli piisavalt tugev, et läheks toimetuses läbi. Et mis toimub mängupäeval nii-öelda väljaku taga. Võit oli muidugi kirsiks tordil, et nii hästi sobis kõik kokku,” harutab nüüd Õhtulehe online-toimetust juhtiv Šmutov.

Staadionil jalgpallimatšile kaasa aitavatest inimestest pääses liigavõidu-tagakaanele meeskonna arst dr Toomas Karu (“Tallinna veega tehtud jooki ei saa juua, see ei maitse.”), igihaljas Vladimir “Koša” Heerik (“Kui sa ise korda ei hoia, kes siis hoiab!”) ja tänagi Tamme staadionit haldav-hooldav Eron Järv. Lugusid illustreerisid Ove Maidla fotod, mille täieliku valiku avaldamise eelmine kord.

Neil aastatel sai Tammeka Tartu Postimehes üsna head kajastust. “Hooaja eel olid paarisküljed, mida siis koos Merkuuriga tehti, sest linnas oli rivaliteet,” kirjeldab Šmutov. “Jalgpall oli aga hooajal suht iga nädal lehes, sest ikkagi kaks meeskonda kõrgeimas liigas.”

KRISTJAN TIIRIKU ELU ESIMENE TELEINTERVJUU

Esiliiga võiduni viinud matšis pallis Tammekas varem ja hiljem peamiselt väravate löömisega tegelenud Kristjan Tiirik hoopis paremkaitses. “Tirka” kandis siiski kaptenipaela ja meenutab kümne aasta tagusest matšist tõika, et ta sai anda oma elu esimese teleintervjuu. Küsitlejaks oli varasem Tammeka ja nüüdne Eesti Jalgpalli Liidu infojuht Mihkel Uiboleht ja telekanaliks Tartu oma Alo TV. Muide, kommenteeritud ülekandeid tehti tol hooajal kokku kaheksast kodumängust. Teleülekanded on seega üks mitmest Eesti liigajalgpalli positiivsest arengust, mille eesotsas on olnud just Tammeka.

Ülemises, 2013. aastast pärit klipis näeb Tiiriku intervjuu esimest poolt ning tema ja teiste toonaste mängumeeste meenutusi 2004. ja 2005. hooajast. Alumises videos on aga noppeid Tammeka ja Levadia II matši esimesest poolajast. See pole küll jutu keskmes olev 30. oktoobri kohtumine (mida pole veel digiteeritud), vaid 12. juulil toimunud esimene omavaheline Tartus peetud matš. Ettekujutuse toonasest meeskondadest ja Tamme staadionist see annab, ehkki hooaja kulminatsiooniks kujunenud madinat vaatas kolm korda rohkem publikut.

Selle suvise Tammeka – Levadia II matši tegi eriliseks asjaolu, et Levadia duubelmeeskond kell 17 antud avavileks kohale ei tulnud ning kohtunikud vilistasid Tammekale võidu, misjärel selgus aga, et Eesti Jalgpalli Liit oli kohtunikele ja mängueelses pressiteates edastanud eksitavat informatsiooni ning kohtumise õige algusaeg oli hoopis kell 19! Nii võib videost kuulda ka toonase kodumängu kommentaatori nentimust: “Usume, et nüüd kui tänaõhtuse mängu teine katse on lahti minemas, siis see mäng ka algusvile saab…”

MIS TOIMUS ESILIIGA VÕITMISE JÄREL?

Scan_20141101_182543
Tammeka esindusmeeskond 2004. aasta sügisel. Esimene rida: Kristjan Tiirik, Ott Meerits, Taavi Vellemaa, Rasmus Tomson, Ragnar Tiideberg, Timo Afanassjev, Eduard Škunov, Timo Teniste. Tagareas: peatreener Meelis Eelmäe, Siim Roops, Oliver Konsa, Jaak Naaber, väravavaht-tegevjuht Janno Hermanson, Indrek Koser, Martin Maks, Ando Hausenberg, Kait-Kaarel Vaino, Mark Orav, dr Toomas Karu, treener Hillar Otto.

Meeskond pidutses, puhkas ja mängis siis uueks hooajaks valmistudes muuhulgas lätlaste FK Auda ning HJK duubli Klubi 04 vastu.

Kohalikud põhimehed jäid meeskonda. Liigavõidule järgnenud talvel liitus Tammekaga juba 1997. aastal 17-aastaselt Eesti koondises debüteerinud ja mitu hooaega Floras põhimehena pallinud poolkaitsjale Aivar Anniste. Tartus nihutati Põltsamaal sündinud vutimees kaitseliini ning seal tegi ta kaasa pea kõik liigamängud. Enne ja pärast Tammekat pallis Anniste Norra madalamates liigades.

tammeka-esiliiga-v6itja-oktoober-2004Esiotsa vormistati üleminekupaberid ka koondisekogemusega viljandlasele Jaanus Sirelile, ent need võeti tagasi ning Sireli ostis linnarivaal Merkuur. Hiljem oli Sirel Sergei Ratnikovi ja Sergei Zamogilnõi kõrval ühendklubi Maag Tammeka treener.

Treenerkonda lisandus 2005. aastaks veel üks pärnakas – Tõnu Meetua hakkas käima Tartus väravavahte treenimas.

Tammeka esimesest kõrgliigaaastast ehk 2005. hooajast võib üht-teist teada saada ülalpooltoodud 300. kõrgliigamatšile pühendatud videos. Samuti on hooaja esimesi matše kirjeldatud digitaalsel mängukavade väljapanekul “Ajalugu mängukavades”.